LeoVegas Group ingår nytt partnerskap med Premier League-lag

LeoVegas Group meddelar idag att ett nytt partnerskap ingåtts med Premier League-laget Wolverhampton Wanderers F.C. för säsongen 2023/2024. Samarbetet är i linje med koncernens strategi om att öka fokus på internationellt sportspel.

Som klubbens Official Training Kit Partner kommer varumärket LeoVegas att tydligt synas på A-lagets träningströjor. Varumärket kommer också att synas på klubbens dubbla LED-skyltar i hemmaarenan.

Sam Behar, Director of UK/IRE and Global Sponsorship på LeoVegas Group, säger “LeoVegas är stolta över att ingå ett partnerskap med ’Wolves’, en av de mest etablerade klubbarna i Premier League. Vi ser fram emot att inleda samarbetet – vilket bland annat innebär att LeoVegas logotyp pryder deras träningströjor – till helgen när de möter Liverpool på hemmaarenan Molineux”.

Det senaste året har LeoVegas Group ökat den internationella varumärkeskännedomen markant via partnerskapssamarbeten med Champions League-vinnarna Manchester City F.C samt finalisterna FC Internazionale Milano. LeoVegas Group har också nyligen meddelat att ett samarbete med Blackpool F.C inletts, vilket innebär att LeoVegas logotyp kommer pryda matchtröjan. Dessutom har koncernens sportspelvarumärke expekt blivit Official Betting Partner till den högsta danska fotbollsligan – 3F Superliga.